Profesjonalne dejonizatory wody Polwater, woda ultraczysta i zdejonizowana:Technologie oczyszczania wody - RO

Technologie oczyszczania wody - RO

Odwrócona Osmoza

to przepływ cząsteczek rozpuszczalnika przez membranę półprzepuszczalną od roztworu o wysokim stężeniu do roztworu o niższym stężeniu, odwrotnie niż w osmozie, spowodowany przyłożeniem do cieczy o wysokim stężeniu ciśnienia większego niż ciśnienie osmotyczne. Główną zaletą tej metody jest małe zużycie energii gdyż proces zachodzi bez przemiany fazowej. Surowa woda wtłaczana jest pod ciśnieniem na powierzchnię membrany półprzepuszczalnej gdzie cząsteczki wody przechodzą przez pory rzędu 0,0005 µm membrany, a rozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia zostają odrzucone do odpływu. W ten sposób usuwane jest od 96–99,5 % rozpuszczonych zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.

 

W praktyce, woda jest podawana do obudowy zawierającego spiralę lub zespół tabularnych elementów wykonanych z membrany półprzepuszczalnej. Woda oczyszczona przechodzi przez membranę tworząc tak zwany przesącz. Zanieczyszczenie pozostają w pozostałej wodzie nazywanej koncentratem. Koncentrat jest odprowadzony w do kanalizacji a w niektórych rozwiązaniach wraca w pewnej części do zasilania membrany.

 

Obecne generacje kompozytowych cienkowarstwowych poliamidowych membran odwróconej osmozy usuwają do 99,5 % jonów nieorganicznych, wraz z praktycznie wszystkimi dużymi zanieczyszczeniami niejonowymi, oraz cząsteczki organiczne o ciężarze cząsteczkowym większym niż 100. Rozpuszczone gazy nie są usuwane.

 

Odwrócona osmoza charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem separacji zanieczyszczeń chemicznych o charakterze organicznym, nieorganicznym i mikrobiologicznym. Ma zdolność zabezpieczania systemu przed bakteriami i pyrogenami. Jest często łączona z wymianą jonową w celu istotnego wydłużenia żywotności wkładów jonowymiennych, i otrzymania wody o niskiej zawartości zanieczyszczeń organicznych. Bezpośrednie pobieranie wody po odwróconej osmozie zapewnia źródło wody o bardzo niskiej zawartości bakterii. Charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem separacji zanieczyszczeń chemicznych o charakterze organicznym i nieorganicznym, a także mikrobiologicznym.