Dejonizatory informacje
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji o polityce prywatności.
polityka prywatności

Dlaczego Dejonizatory Polwater pozwalają znacznie obniżyć koszty

TCO (total cost of ownership — całkowity koszt posiadania) to przydatny wskaźnik, pozwalający określić wielkość kosztów poniesionych w danym przedziale czasowym w związku z podjęciem określonej decyzji dotyczącej zakupu sprzętu.

 

Początkowe koszty zakupu dejonizatora stanowią jedynie 20 procent całkowitego kosztu posiadania. Pozostałe 80 procent to koszty eksploatacji.

 

 

Dlaczego całkowity koszt posiadania (TCO) dejonizatora Polwater jest dziesięciokrotnie mniejszy od przeciętnego, przy wyraźnie lepszych parametrach produkowanej wody?

 

 

Odmienna filozofia.

Dostawcy o producenci dejonizatorów stosują filtry niższej lub standardowej jakości, które musza być wymieniane w regularnych odstępach czasu wynoszących najczęściej kilka miesięcy.  

 

Polwater stosuje ponadstandardowej jakości, profesjonalne, certyfikowane materiały filtracyjno-eksploatacyjne. Moduły te mają określoną skuteczność filtracji oraz zaprojektowaną ilość wody którą oczyszczą.  Materiały eksploatacyjne Polwater pracują do zużycia a nie "na czas".  Wysoka jakość materiałów eksploatacyjnych oraz właściwy dobór parametrów sprawia, że ich żywotność w przeliczeniu na czas wynosi średnio kilka  lat. Biorąc pod uwagę współczynik zdolności produkcyjnych tych materiałów do ceny koszty eksploatacji dejonizatorów Polwater są wielokrotnie niższe od kosztów  innych dejonizatorów, przy zachowaniu lepszych parametrów wody.

 

Określanie kosztów eksploatacji dejonizatorów w przeliczeniu na czasu jest nieprawidłowe. Dejonizatory pracują w oparciu o materiały zużywalne. Materiały te mają określoną jakość, przekładającą się na ilość wody oczyszczonej do wymaganego poziomu. Wymiana na czas nie uwzględnia jakości wody zasilającej ani ilości wody wyprodukowanej. Doprowadza to do sytuacji gdzie można wyprodukować małą ilość wody oczyszczonej z dobrej jakości wody zasilającej lub wyprodukować dużą ilość wody czystej z wody bardzo zanieczyszczonej, a wymieniać filtry tak samo często, ponosząc takie same koszty eksploatacji.

 

Sposobem wyznaczenia faktycznych kosztów eksploatacji dejonizatora jest określenie ceny jednego litra wody oczyszczonej poprzez podzielenie całkowitych kosztów obsługi (materiały eksploatacyjne, serwisy, dostawy, czas poświęcony na wymianę, części zamienne) przez  ilość wyprodukowanej wody. Aby wyliczenie było przydatne należy zadbać o dokładny pomiar jakości wody.

 

Budowa

Wszystkie dejonizatory produkują wodę w procesie wielostopniowego oczyszczania. Każdy kolejny stopień to odmienna technologia oczyszczania i coraz większa czystość wody. Technologie są tak dobrane aby przygotowywały wodę do następnego etapu. Im wyższy etap tym większa czystość wody ale też większa wrażliwość stosowanej technologii na zanieczyszczenia. Podstawowy typoszereg to filtracja wstępna, odwrócona osmoza i podwójna wymiana jonowa. I tak filtracja wstępna przygotowuje wodę do odwróconej osmozy, która oczyszcza wodę w 97-99%. Dalej wymiana jonowa doczyszcza i wychwytuje pozostałe w wodzie jony i związki organiczne. Wystarczy, że którykolwiek z elementów będzie źle dobrany, spowoduje szybsze zużycie następnego i tak dalej. Na przykład brak lub złej jakości filtry wstępne spowodują gorszą pracę membrany i szybsze jej zużycie. Gorzej pracująca membrana będzie produkowała bardziej zanieczyszczoną wodę, która z kolei szybciej wyczerpie złoża jonowymienne. Jest zrozumiałe że doprowadzi to do częstszej i nierównomiernej wymiany elementów oczyszczających i tym samym podniesie koszty eksploatacji. Polwater dba aby wszystkie stopnie oczyszczania były doskonale ze sobą zharmonizowane i nie następowało zjawisko szybszego lub kaskadowego zużycia.

 

Synergia nowych technologii i systemu zapewnienia jakości

Nawet najlepszy materiał eksploatacyjny bez odpowiedniej technologii produkcjij nie będzie działał prawidłowo. Polwater stosuje zaawansowane, innowacyjne technologie, oraz restrykcyjny system zapewnienia jakości. Efektem jest znaczne zwielokrotnienie wydajności materiałów eksploatacyjnych. Szczegółowa kontrola jakości nie pozwala aby do dejonizatora trafiły materiały nawet z najmniejszymi odchyleniami od wymaganej jakości.

 

 

Odpowiednia wielkość i jakość materiałów eksploatacyjnych

Wymiana jonowa jest reakcją równowagową. Im większa jest dzienna produkcja wody zdejonizowanej lub ultraczystej tym większe objętościowo powinny być wymienniki jonowe. W przeciwnym wypadku dochodzi do zbyt częstej wymiany wymienników. Polwater dostarcza wymienniki jonowe nie zdeaktywowane mogące wyprodukować kilkukrotnie więcej wody ultraczystej z jednego litra objętości.